Новинки-цікавинки

Зарубіжна література


У газеті "Зарубіжна література" № 4 (квітень), 2018 читайте:
 • Сімон, Лариса. Оскар Вайльд "Портрет Доріана Грея" : цикл уроків : 10-й клас / Л. Сімон // Зарубіжна література. - 2018. - № 4 (квітень). - С. 27-41. - Бібліогр.: с. 40. 
Дотепний красень з довгим волоссям у запа­морочливому вбранні з незмінною квіткою гвоздики в петлиці, надзвичайно ерудований, з тонким почуттям гумору, відчуттям прекрасного та впевненістю у власній неперевершеності, Оскар Вайльд завжди перебував у центрі уваги та був улюбленцем публіки. Філософ, естет, письменник, поет, він легко отримав славу та визнання, багато подорожував, йому симпатизували найяскравіші постаті світової літератури того часу: Поль Верлен, Еміль Золя, Віктор Гюго та інші. Його близьким другом був Бернард Шоу. Однак помер він у вигнанні, у чужій країні під чужим прізвищем, після тюремного ув'язнення. Самотній, хворий, у скруті та безвісності, залишався естетом — його останніми словами були «Або я, або ці бридкі шпалери у квіточках».
 • Борківська, Олена. Михайло Булгаков "Собаче серце" : цикл уроків / О. Борківська // Зарубіжна література. - 2018. - № 4 (квітень). - С. 49-68.  
Михайло Опанасович Булгаков — приголомшливий письменник, який подарував світу «Собаче серце», «Майстра і Маргариту», «Івана Васильовича» й інші чудові твори. Його життя та творчість сповнені загадок. Традиційно повість «Собаче серце» трактують лише в одному політичному ключі: Шариков — алегорія пролетаріату, несподівано для себе отримав безліч прав і свобод, але водночас виявив егоїзм і бажання знищувати собі подібних. Однак є й інша інтерпретація: нібито ця повість була політичною сатирою на керівництво держави середини 1920-х років. Наприклад, Шариков-Чугуккін — це Сталін (в обох «залізне» друге прізвище), професор Преображенський — Ленін (перетворив країну), його асистент доктор Борменталь, що постійно конфліктує з Кульковим, — це Троцький (Бронштейн), Швондер — Каменєв, асистентка Зіна — Зінов’єв, Дарина —Дзержинський...

Хімія


У газеті "Хімія" № 4 (квітень), 2018 читайте:
 • Гаврилюк, Людмила. Домашній хімічний експеримент : методичні поради / Л. Гаврилюк // Хімія. - 2018. - № 4 (квітень). - С. 26-63. - Бібліогр.: с. 63.
Домашній хімічний експеримент — це досліди, які учні самостійно виконують у домашніх умовах за завданням вчителя. Учні завжди з радістю виконують їх, оскільки в присутності інших членів сім’ї дитина демонструє свої знання та вмі­ння проводити експеримент. Досліди для домашнього експерименту повинні відповідати пізнавальним цілям уроку. З їх допомогою учні розв’язують певні завдання або наочно ілюструють навчальний матеріал. Для дослідів добирають речовини й матеріали ужиткового характеру (харчові продукти, засоби гігієни, побутової хімії, медичні препарати тощо). Усі досліди повинні бути простими, займати небагато часу та супроводжу­ватися чіткими ознаками реакцій.

Біологія


У газеті "Біологія" № 8 (квітень), 2018 читайте:
 • Терещук, Світлана. Загадки інтелекту, що зникає : / С. Терещук // Біологія. - 2018. - № 8 (квітень). - С. 4-9. - Бібліогр.: с. 8.
Проблема захворювань, що виникають внаслідок нестачі йоду, відома давно, як проблема ендемічного зобу. Термін «йододефіцитні захворювання» (ЙДЗ) як цілий спектр захворювань, зумовлених йодною недостатністю, введено ВООЗ у 1983 році після того, як Хетцель сформулював поняття ЙДЗ. Стало зрозуміло, що йодний дефіцит — це не лише захворювання щитоподібної залози, а й чимало інших порушень, спричинених ушкодженням або недостатністю тиреоїдної регуляції. Одним із таких порушень є зниження інтелекту нації.
 • Чабан, Наталія. Людина й біосфера: екологічний консиліум / Н. Чабан // Біологія. - 2018. - № 8 (квітень). - Екологія. - 2018. - № 4 (квітень). - С. 22-30. 
Антропогенне навантаження на біосферу є основною причиною зменшення біорізноманіття, зміни екосистем та погіршення стану здоров'я людини. Тож ніколи не буде зайвим вкотре наголосити молодому поколінню про їхню відповідальність перед людством і планетою та визначити основні заходи щодо охорони навколишнього середовища. Саме з такою метою пропонуємо урок-консиліум для учнів 9-х класів.

Українська мова та літератураУ газеті "Українська мова та література" № 7-8 (квітень), 2018 читайте:
 • Перфілова, Наталя. Олександр Гаврош "Неймовірні пригоди Івана Сили" : урок-ділова гра "У редакції газети" / Н. Перфілова // Українська мова та література. - 2018. - № 7-8 (квітень). - С. 24-31. - Бібліогр.: с. 30.
Нетрадиційний урок з української літератури проходить у формі ділової гри «У редакції газети». Під час уроку учні об'єднуються в групи-відділи, кожен із яких працюватиме над певною рубрикою. На дошці є макет газети. Упродовж часу, відведеного на роботу, відділи мають опрацювати завдання та презентувати його, оформивши рубрику газети. Учитель виконує роль редактора, який оцінює роботу відділів, коригує матеріали рубрик та дає дозвіл на їх «друк». У кінці уроку учні отримують продукт діяльності — газету з рубриками. Розроблений урок побудований на засадах інтерактивного навчання, що сприяє творчому розвитку та пізнавальній активності школярів.
 • Бабак, Валентина. Валентин Чемерис "Вітька + Галя, або повість про перше кохання" : цикл уроків / В. Бабак // Українська мова та література. - 2018. - № 7-8 (квітень). - С. 45-53.  Бібліогр.: с. 52.
«25 липня 1964 року в селі Великі Чаплі мала відбутися незвичайна подія: о сьомій годині ранку Вітька Горобець буде стрілятися на дуелі з Петром Білим за селом, біля третього колгоспного ставка...» — такими словами починається повість Валентина Чемериса «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Безумовно, серйозне почуття потребує так само серйозних засобів вираження, однак Валентин Чемерис доводить своїм читачам, що історія кохання може бути доволі гумористичною. Усе тому, що герої його повісті — люди дуже молоді й життєрадісні. Їм немає коли сумувати — вони сповнені оптимізму, що не дозволяє опускати рук навіть у безнадійних ситуаціях.

Історія України


У газеті "Історія України" № 8 (квітень), 2018 читайте:
 • Подобєд, Олена. Інтеграція української діаспори в політичне життя Канади : інтерв'ю з Ольгою Сухобоковою / О. Подобєд // Історія України. - 2018. - № 8 (квітень). - С. 5-11. 
Українська діаспора в Канаді є однією з найчисельніших (3-тя після української діаспори Росії та США) та найбільш організованих у світі. На противагу українській діаспорі більшості країн, яка проявляє себе переважно в культурній і громадській сферах, українська діаспора Канади глибоко інтегрувалася в усі галузі суспільного життя держави, зокрема політичну. За понад столітню історію проживання в Канаді українці чимало зробили для державного поступу, починаючи від розвитку сільського господарства і до запровадження політики мультикультуралізму. Закономірно, що саме в Канаді представникам української діаспори вдалося обійняти найвищі державні посади, включно із посадою генерал-губернатора. Показовим є і те, що в Торонто розміщено штаб-квартиру Світового конгресу українців, який координує діяльність усього закордонного українства.

 • Ліхідченко, Марія.  Сузір'я яскравих зірок на тлі тотальної негоди : історія України : українська література : 11-й клас / М. Ліхідченко, В. Кисельникова // Історія України. - 2018. - № 8 (квітень). - С. 12-20. 
Шістдесятництво — унікальне явище не лише в історії та культурі країн, що перебували під впливом Радянського Союзу, а й Європи загалом. Саме на 1960-ті роки припав початок діяльності знаменитої «ліверпульської четвірки», а через кілька років у США в контексті демократизації й лібералізації суспільства виник міжнародний молодіжний рух хіпі. На радянських просторах каталізатором змін став XX з’їзд КПРС. Хрущовська «відлига», що прийшла на зміну сталінським репресіям сприяла появі нової генерації українських інтелектуалів, які увійшли в історію як шістдесятники. 


Краєзнавство. Географія. ТуризмУ газеті "Краєзнавство. Географія. Туризм" № 7 (квітень), 2018 читайте:
 • Головчук, Юрій. Ноосфера Вернадського : усний журнал / Ю. Головчук // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 7 (квітень). - С. 8-17. - Бібліогр.: с. 17.
Автори пропонують сценарій проведення інтегрованого позакласного заходу для учнів 10-11-х класів, присвячений 155-річчю від дня народження першого академіка Української академії наук  Володимира Вернадського.
 • Парфенюк, Ірина. Етнофестиваль української гостинності. Країни-сусіди Східної Європи : бінарний урок / І. Парфенюк // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 7 (квітень). - С. 18-36. - Бібліогр.: с. 34.
Цей урок можна проводити як для учнів 9-х класів, котрі навчаються за оновленою програмою, так і для учнів 10-х класів, котрі вивчатимуть географію в курсі «Соціально-економічна географія світу». Мета уроку — визначити місце України в європейській спільноті. У цьому контексті автор наголошує на ролі та місці української мови серед слов'янських мов. Використо­вуючи міжпредметні зв'язки, він звертається до орфографічних термінів, правопису власних назв, яких є чимало в географії. Матеріали уроку стануть у пригоді під час позакласних заходів.


Історія України


У газеті "Історія України" № 7 (квітень), 2018 читайте:
 • Качуровська, Лариса. Модернізаційні процеси в Україні / Л. Качуровська // Історія України. - 2018. - № 7 (квітень). - С. 5-35. 
Як модернізаційні процеси кінця XIX — початку XX ст. вплинули на суспільне життя українців та їхнє повсякденне життя? Яким чином модернізація знайшла відображення в різних видах мистецтва? Що надало новий поштовх розвитку техніки, авіабудування та здійсненню наукових відкриттів? Чому один із журналістів початку XX ст. порівнював фронтон і головний купол львівського залізничного вокзалу з жіночим капелюшком? Зрештою, які представниці української інтелігенції перебували в авангарді модерної моди?

Краєзнавство. Географія. ТуризмУ газеті "Краєзнавство. Географія. Туризм" № 6 (березень), 2018 читайте:
 • Міненко, Світлана. Регіональні центри народних промислів та ремесел : бінарний урок / С. Міненко, Г. Нацевич // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 6 (березень). - С. 17-22. - Бібліогр.: с. 22.
Народні промисли і ремесла є невід’ємною складовою культури та побуту традицій­ного українського суспільства. З одного боку, вони пов'язані із матеріальною культурою, тобто господарством та освоєнням природних ресурсів, а з іншого — є частиною духовної культури народу, оскільки відображають народну творчість. Пропонуємо орієнтовний конспект бінарного уроку. За бажанням ви зможете допов­нити його своїми доробками, формами роботи, дидактичним матеріалом.
 • Гетьман, Володимир. Національний природний парк "Бузький Град" / В. Гетьман // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 6 (березень). - Шкільний туризм. - 2018. - № 3 (64). - С. 1-8.
Однією з найбільш трансформованих людиною територій України є Надчорномор'я включно зі степовим Побужжям. Це привабливий у господарському значенні («пшенична гарячка» другої половини XIX ст.) та водночас історично та природно значимий регіон. Тут до степових плакорних (міжрічкових, вододільних) місцевостей долучається різно­маніття прирічкових, долинно-балкових, заплавних, скельних (майже гірських) ланд­шафтів (не згадуючи приморські, дельтові тощо), створюючи неповторну і різнобарвну природну палітру. Із часів Аратти, Оріяни, Артанії — незрівнянно багата історія цього краю. Це землі, де проживали племена синьооких тиверців, проходили скіфи, сармати, готи, гуни, авари, печеніги, половці...


Зарубіжна література


У газеті "Зарубіжна література" № 3 (березень), 2018 читайте:
 • Печенюк, Людмила. О. Генрі - майстер новели : цикл уроків : 7-й клас / Л. Печенюк // Зарубіжна література. - 2018. - № 3 (березень). - С. 23-34. - Бібліогр.: с. 33. 
О. Генрі посідає в американ­ській літературі особливе міс­це як майстер жанру «короткої розповіді» (впогі-віогу). Перед смертю О. Генрі хотів писати романи (складніший жанр): «Все, що я писав до цих пір, це просто балощі, проба пера, порівняно з тим, що я напишу через рік». Проте у творчості таких настроїв не виявлено, він залишився органічним художником «малого» жанру, розповіді. Герої О. Генрі — це мільйонери, ковбої, спекулянти, клерки, прачки, бандити, фінансисти, політики, письменники, артисти, художники, робочі, інженери, пожежники. Умілий «конструктор» сюжету О. Генрі не демонструє психологічну сторону того, що відбувається, дії його персонажів не мають глибокого психологічного мотивування, що ще більше посилює несподіваний фінал.
 • Яковенко, Лілія. Нові тенденції в драматургії : цикл уроків / Л. Яковенко// Зарубіжна література. - 2018. - № 3 (березень). - С. 45-60. - Бібліогр.: с. 60. 
Біля джерел «нової драми» — Ібсен, Б'єрнсон, Стріндберг, Золя, Гауптман, Шоу, Гамсун, Метерлінк та інші видатні письменники, кожен з яких зробив неповторний внесок у її розвиток. Нові тенденції в драматургії виникли під час поширення «гарно написаних» п’єс, але віддалених від життя, і привернули увагу до найболючіших питань. «Нова драма» сприйняла безліч різноманітних художніх явищ, зазнала впливу різних ідейно-стильових течій та літера­турних шкіл, зокрема від натуралізму до символізму, й ознаменувала початок драматургії XX ст.

Хімія


У газеті "Хімія" № 3 (березень), 2018 читайте:
 • Козлова, Лілія. Вода - джерело життя : план навчального проекту / Л. Козлова // Хімія. - 2018. - № 3 (березень). - С. 29-38.
Всесвітній (міжнародний) день водних ресурсів — міжнародний день ООН, запроваджений Генеральною Асамблеєю в 1993 році. Резолюцією відзначено, що для забезпечення широкого усвідомлення важливості водних ресурсів у розвитку економічної діяльності і соціального благополуччя людини, 22 березня кожного року оголошується Міжнародним днем води, який відзначають з 1993 року. Також резолюцією рекомендовано державам цього дня проводити заходи, присвячені підвищенню інформованості громадськості стосовно важливості збереження та освоєння водних ресурсів. Щороку ці заходи здійснюються через публікацію і поширення агітаційної інформації, організацію конференцій, круглих столів, семінарів і виставок. Саме тому пропонуємо матеріали проекту, присвяченого життєдайній воді.

Біологія


У газеті "Біологія" № 8 (березень), 2018 читайте:
 • Сопенко, Аліна. Пліснява - друг чи ворог : експериментально-дослідницька робота / А. Сопенко, І. Кривоноженко // Біологія. - 2018. - № 6 (березень). - С. 13-. - Бібліогр.: с. 12.
Плісняві гриби з'явилися на Землі дуже давно. Перші достовірні палеонтологічні відомості про них датовані кінцем тріасового й початком юрського періодів — близько 200 млн. років тому. Плісняві гриби є повсюди. Навіть у таких місцях, де інші живі істоти існувати не можуть: на місці вибуху реактора Чорнобильської АЕС знайдено велику кількість цвілевих грибів. Їх знаходять у товщі льодовиків Антарктиди на глибині до декількох сотень метрів. І навіть у ракетному паливі та на ілюмінаторі космічного корабля, що ледь не призвело до аварії. Ще плісняву знаходять у стерильних умовах лабораторій...

Українська мова та літератураУ газеті "Українська мова та література" № 5-6 (березень), 2018 читайте:
 • Сухоребра, Олена. Туга за Україною. Незабутня Квітка : літературно-музичний журнал / О. Сухоребра, С. Пардубець // Українська мова та література. - 2018. - № 5-6 (березень). - С. 37-41. - Бібліогр.: с. 41.
У США Квітка Цісик більше відома під іменем КейСі. Вона десятками років озвучувала рекламні джингли таких відомих компаній, як «Соса-соlа», «American Airlines», «McDonald's». Автомобільна корпорація «Ford Motor» узагалі зробила її, не професійну модель, а звичайну жінку, не тільки голосом, але й обличчям своєї рекламної кампанії. КейCі співала на бек-вокалі у таких зірок, як Майкл Джексон та Уітні Хьюстон. Саме вона виконала саундтрек до фільму «You Light Up Му Life», який у 1978 удостоєно премії «Оскар» за кращу пісню. Слава та широке визнання, яких вона прагла, та щира любов мільйонів слухачів прийшли врешті-решт не до КейСі, а до Квітки Цісик. І не в США, а в Україні.
 • Другова, Марія. Вплив творчості Тараса Шевченка на видавничу справу України / М. Другова // Українська мова та література. - 2018. - № 5-6 (березень). - С. 60-63.  Бібліогр.: с. 63.
Творчість Тараса Григоровича Шевченка викликає інтерес у сучасних школярів, допомагає зрозуміти справжню сутність українців та їхню багатогранну діяльність. Вплив спадщини Великого Кобзаря простежується й у видавничій справі, яка є потужним засобом впливу на формування національної свідомості, виховання почуття гордості й патріотизму молодого покоління. Тому доречно, використовуючи засоби особистісно зорієнтованого навчання, долучити учнів до вивчення творчого доробку Тараса Шевченка.


Історія України


У газеті "Історія України" № 6 (березень), 2018 читайте:
 • Подобєд, Олена. Чернівці: записки мандрівника : місто троянд і толерантності / О. Подобєд // Історія України. - 2018. - № 6 (березень). - С. 18-21. - Бібліогр.: с. 21.
Коли вперше потрапляєш у Чернівці, звертаєш увагу на архітектуру. Мабуть, у жодному місті України не зберігся до наших днів такий цілісний ансамбль XIX — початку XX ст., відомий своїми стильними будівлями, створеними представниками віденської школи модерну. На вулицях можна почути, окрім української, румунську, польську, німецьку й іврит. Не можна оминути й шикарні кущі троянд, що прикрашають центр міста. Тож завітаймо до міста, щоб помилуватися його архітектурою, дізнатися про знаменитих чернівчан і насолодитися ароматом троянд.

Біологія


У газеті "Біологія" № 5 (березень), 2018 читайте:
 • Онофрійчук, Оксана. Школа тварин : формування компетентності в позакласній діяльності / О. Онофрійчук // Біологія. - 2018. - № 5 (березень). - С. 16-24. - Бібліогр.: с. 23.
Формуванню ключових компетентностей з біології сприяє не лише урочна, але й позакласна робота. Позакласні заходи з біології вимагають від учнів не тільки творчо використовувати знання, а й практично їх застосовувати. На цих заходах формується життєва компетентність учнів. Позакласна робота з біології сприяє формуванню в дітей почуття винятковості під час власних пошуків.

Історія УкраїниУ газеті "Історія України" № 5 (березень), 2018 читайте:
 • Коляда, Ігор. Маловідома сторінка творчої біографії Кобзаря / І. Коляда, Ю. Коляда, В. Гудима // Історія України. - 2018. - № 5 (березень). - С. 7-12. - Бібліогр.: с. 12.
Опера Петра Чайковського "Мазепа" вперше була поставлена на московській сцені у 1884 р. Проте майже за півстоліття до цього в Яготині Варвара Рєпніна, Петро Селецький і Тарас Шевченко планували створити власну оперу про українського гетьмана.
 • Подобєд, Андрій. Історичне місто Чернігів : спадщина віків / А. Подобєд // Історія України. - 2018. - № 5 (березень). - С. 25-29. - Бібліогр.: с. 29.
Чернігів — одне з найдавніших міст України, писемна історія якого налічує понад 1100 років. Спочатку місто було столицею великого князівства, згодом — центром воєводства у складі Речі Посполитої, козацького полку Гетьманської держави, губернії у складі Російської імперії, області у радянські часи, а також осередком монументального зодчества, культури й освіти. Тому Чернігів як найдавніший історичний центр Лівобережної України з великим історико-культурним потенціалом віднесено до категорії історичних міст.


Краєзнавство. Географія. Туризм


У газеті "Краєзнавство. Географія. Туризм" № 5 (березень), 2018 читайте:
 • Шуліка, Катерина. Населення України та світу : демографічні процеси та статево-віковий склад / К. Шуліка // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 5 (березень). - С. 23-28.
У статті подано орієнтовні схеми уроків щодо вивчення демографічних процесів в Україні та світі; визначення чинників, що впливають на кількість населення. Цікавою для розгляду в цьому контексті є міграційна та демографічна політика різних держав світу.

Історія України


У газеті "Історія України" № 4 (лютий), 2018 читайте:
 • Боровик, Світлана. Кримське ханство : історія України : 8-й клас // Історія України. - 2018. - № 4 (лютий). - С. 17-23. - Бібліогр.: с. 21.
Коли і за яких обставин утворено Кримське ханство? Що становило основу господарської діяльності держави? Яку віру сповідували кримські татари? Про все це ви дізнаєтеся із публікації.

БіологіяУ газеті "Біологія" № 4 (лютий), 2018 читайте:
 • Фефілова, Ольга. Царство Гриби : цикл уроків / О. Фефілова // Біологія. - 2018. - № 4 (лютий). - С. 9-17.   
Наука про гриби — мікологія — розвивалася дуже повільно. Надто довго не могла пояснити таємницю грибного світу. Тому про гриби вигадували неймовірні історії. Так, хороший урожай шапкових грибів в одних місцях недобру славу мав, а в інших — навпаки. Людей дивувала раптова поява грибів та їхній швидкий ріст. Багато дивовижного й незвичайного в тому, як ростуть і яку мають будову гриби, які ми збираємо в лісі.
 • Ланько, Оксана. Мутаційна мінливість : урок-проект / О. Ланько // Біологія. - 2018. - № 4 (лютий). - С. 31-41. 
Робота над проектом — практика особистісно зорієнтованого навчання під час конкретної діяльності учня, на основі його вільного вибору, з урахуванням його інтересів. Німецький педагог А. Флітнер зазначав: «Проектна діяльність — навчальний процес, у якому обов'язково беруть участь розум, серце і руки, тобто осмислення самостійно добутої інформації здійснюється крізь призму особистого ставлення до неї та оцінювання результатів у кінцевому продукті». Проектування — особливий тип інтелектуальної діяльності, ключовою особливістю якої є перспек­тивна спрямована орієнтація та практичність.


Краєзнавство. Географія. ТуризмУ газеті "Краєзнавство. Географія. Туризм" № 4 (лютий), 2018 читайте:
 • Сташко, Жанна. Богдан Гаврилишин - найвпливовіший українець у світі : цікаві спогади й життєві факти / Ж. Сташко // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 4 (лютий). - С. 4-12. - Бібліогр.: с. 12.
Щороку в Давосі (Швейцарія) проходить Всесвітній економічний форум, на який збираються політичні та економічні еліти світу, аби обговорити економічні та політичні проблеми, які мають світове значення. Але не всі знають, що його хрещеним батьком уважають нашого співвітчизника, Богдана Гаврилишина, геніального економіста, почесного доктора права п’яти університетів, члена Римського клубу, учасника ініціативної групи «Першого грудня» і меце­ната, який попри канадський паспорт завжди культиву­вав своє українське походження.
 • Костриця-Лавринюк, Людмила. Україна та держави Північної Америки : відкритий урок : 7-й клас / Л. Костриця-Лавринюк // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 4 (лютий). - С. 21-32. 
Пропонуємо орієнтовний конспект уроку з вивчення природи та населення Північної Америки. Урок насичений цікавою тематичною інформацією, містить дидактичне напов­нення — ігри, навчальні прийоми, випереджальні завдання тощо.


Історія УкраїниУ газеті "Історія України" № 3 (лютий), 2018 читайте:
 • Історичні подорожі Україною : Чернігівщина // Історія України. - 2018. - № 3 (лютий). - С. 10-16.
Історія Чернігівщини  невід'ємна від історії всієї України. Про знаменні події, що відбувалися на території сучасної Чернігівської області протягом ХІІ-ХІХ ст.  далі у публікації.
 • Іваночко, Росина. На шляху до модернізації 6 всесвітня історія : 9-й клас // Історія України. - 2018. - № 3 (лютий). - Всесвітня історія. - № 2. - С. 1-10.
Чому наприкінці ХІХ ст. Англія втратила позиції лідера промисловості? У чому полягала суть ірландського питання для Англії? Яким було значення реформаторської діяльності Девіда Ллойд Джорджа? Якими були основні риси зовнішньої політики Англії? По все це ви дізнаєтеся з публікації.

Зарубіжна літератураУ газеті "Зарубіжна література" № 2 (лютий), 2018 читайте:
 • Сімон, Лариса. Поезія середини - лругої половини ХІХ ст. : цикл уроків : 10-й клас / Л. Сімон // Зарубіжна література. - 2018. - № 2 (лютий). - С. 32-48. - Бібліогр.: с. 48.  
На уроках вивчається символізм як літературний напрям ХІХ - початку ХХ ст., основні естетичні принципи та поетичне новаторство символістів, життєвий та творчий шлях Ш. Бодлера, П. Верлена, А. Рембо

Українська мова та літератураУ газеті "Українська мова та література" № 3-4 (лютий), 2018 читайте:
 • Буторина, Ірина. "Фейрі-тейл" педагогіка, або мистецтво маленьких кроків : казкопедагогіка / І. Буторина // Українська мова та література. - 2018. - № 3-4 (лютий). - С. 11-39. - Бібліогр.: с. 39.
Дивлячись у вічі своїм вихованцям, я частенько замислювалася над тим, чому ж ці очі тьмяніють через кілька хвилин після початку уроку?! Чому ж так важко підтримати вогник зацікавленості в їхніх очах, і що ж повинно стати тими жаринками, які допоможуть підтримувати його впродовж усього уроку?! Нарешті зрозуміла — вдала можливість самовираження, зокрема створення умов, за яких крок за кроком мої вихованці оволодіють універсальним інструментом для виявлення творчих здібностей. Таким інструментом для мене стала казкопедагогіка, або мистецтво створення авторських лінгвістичних і літературних казок, що допоможе учням засвоїти нові знання й передати їх іншим, які зможуть підтримати цими жаринками вогник і в своїх, таких напрочуд допитливих, оченятах.
 • Луговенко, Наталія. Складні випадки визначення роду іменників : практикум, завдання, тренувальні тести / Н. Луговенко // Українська мова та література. - 2018. - № 3-4 (лютий). - С. 40-82. - Бібліогр.: с. 66.
У роботі узагальнено матеріали для підготовки до ЗНО з української мови та літератури. Пропонований збірник допоможе учням вдумливо опрацьовувати значний за обсягом матеріал; перевірити свої вміння й навички; поповнити власний словниковий запас новими термінами; буде корисний для підвищення культури спілкування (забезпечення умов для вироблення мовної компетенції учнів). Дібрані практичні завдання та тести допоможуть у підготовці не лише до ЗНО з української мови та літератури, а також для олімпіад та інших мовно-літературних конкурсів. Для учнів, учителів, усіх, хто цікавиться мовою та культурою українського мовлення.

Біологія


У газеті "Біологія" № 3 (лютий), 2018 читайте:
 • Лучаківська, Юлія. ГМО : за і проти : круглий стіл / Ю. Лучаківська, О. Кваско // Біологія. - 2018. - № 3 (лютий). - С. 22-27.   
За даними сайту «Ліга. Бізнес» генно-модифіковані (ГМ) рослини в комерційних масштабах вирощують 28 країн світу на площі близько 190 млн га. Ще понад 30 країн дозволили використовувати ГМ-продукцію для харчових цілей і як корм для тварин. За оцінками Міжнародної служби сприяння розвитку аграрних біотехнологій (ІSААА), економічна вигода 18 млн фермерів від вирощування таких культур за 1996-2015 роки склала більше $ 150 млрд. В Україні так і не почалася публічна та аргументована дискусія про те, потрібні нам ГМО чи ні. Саме тому пропонуємо поговорити про це зі школярами на позакласному заході. Захід розраховано для дітей, які займаються у гуртках «Генетика», «Біотехнологія», «Молекулярна біологія» тощо, на базі позашкільних навчальних закладів та учнів 10-11 класів спеціалізованих шкіл, ліцеїв, гімназій.
 • Шурига, Людмила. Опорно-рухова система : дидактичний матеріал до теми / Л. Шурига // Біологія. - 2018. - № 3 (лютий). - С. 28-33.  
Cкелет — опора людини, а дидактичні матеріали до теми — опора учителя на уроці. Досвідчений педагог не лише ретельно планує власний урок, а й уміло імпровізує. Адже учитель не може відпустити учнів, коли матеріал уроку вичерпано, а довгоочікуваний дзвінок усе ще не пролунав. Тоді в пригоді стануть різні дидактичні прийоми: заповнення таблиць, складання схем, створення опорних конспектів чи змагання у бліц-вікторині. Саме для вчителів, які люблять планувати й уміють імпровізувати, пропонуємо дидактичні матеріали з теми «Опорно- рухова система» для 8-го класу.

Хімія


У газеті "Хімія" № 2 (лютий), 2018 читайте:
 • Малащенко, Оксана. Цікаво! Пізнавально! Повчально! : компетентнісні задачі з хімії / О. Малащенко // Хімія. - 2018. - № 2 (лютий). - С. 23-39. - Бібліогр.: с. 39.  
Знання — це зафіксована й перевірена практикою інфор­мація, яку може багаторазово використовувати людина для вирішення певних завдань. Процес навчання вже давно не зводиться до накопичення інформації та автоматичного її відтворення. Інформація пос­тійно оновлюється, а нові ситуації вимагають прийняття са­мостійних рішень. Сучасний навчальний заклад має підготу­вати майбутнього випускника до постійного інтелектуального розвитку й самовдосконалення, уміння приймати самостійні й нестандартні рішення, до роботи в інформаційному суспільстві.
 • Скоропад, Галина. Кальцій : урок патріотичного виховання : 10-й клас / Г. Скоропад // Хімія. - 2018. - № 2 (лютий). - С. 51-64. - Бібліогр.: с. 55.  
У Концепції національно-патріотичного виховання зазначено, що в її основі — ідея розвитку україн­ської державності як консолідуючого чинника розвитку українського суспільства та україн­ської політичної нації. Важливу роль у просвіт­ницькій діяльності займає відновлення історичної пам’яті про тривалі державницькі традиції України. У межах реалізації Концепції на уроках хімії пропо­нуємо розробку уроку на тему «Кальцій. Кальцій оксид і кальцій гідроксид. Солі кальцію. Поняття про твердість води та способи її усунення. Застосування найважливіших сполук кальцію».

Краєзнавство. Географія. ТуризмУ газеті "Краєзнавство. Географія. Туризм" № 3 (лютий), 2018 читайте:
 • Олійник, Ярослав. Географічному факультету - 85! : Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. Сторінки історії та сьогодення / Я. Олійник // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 3 (лютий). - С. 4-8. - Бібліогр.: с. 8.
Осінь 1933 року — це час відновлення роботи багатьох радян­ських університетів, серед яких і Київський державний універ­ситет. Перед ними поставлено завдання — підготувати в ас­пірантурі викладачів для вищої школи, працівників для на­уково-дослідних інститутів, заводських наукових лабора­торій та дослідних станцій, тобто зосередити підготовку наукових кадрів для всіх найважливіших галузей науки. Розпочато відновлення структури університету, ак­тивну наукову й педагогічну діяльність, серійне видання Наукових записок із природничих і гуманітарних наук. Створено нові факультети, зокрема й геолого-географічний. Пізніше в 1939 р. університетові передано Канівський біогеографічний заповідник, який став науково-експери­ментальною та навчальною базою для природничих фа­культетів. Так розпочато новий університетський етап геогра­фічної науки в Україні.


Біологія


У газеті "Біологія" № 2 (січень), 2018 читайте:
 • Бак, Вікторія. Метод аналогій : біоетичні підходи у викладанні біології в школі / В. Бак // Біологія. - 2018. - № 2 (січень). - С. 6-13. - Бібліогр.: с. 13.  
Сьогодення вирізняється динамічністю та швидкими змінами у всіх галузях суспільного життя. Особливо це стосується наукових досліджень. Погляд сучасного науковця сягає як глибин Всесвіту, так і мікроскопічної будови молекул, занурюючись у нано-світ планківських величин. Зазнає змін наукова парадигма, яка залучає до сучасного тлумачення світу категорію свідомості людини. Ми стаємо свідками зближення природничого та гуманітарного знання, що потребує від учителя природничих наук опанування новою методологією викладання, у якій певне місце належить людині, та отримання відповіді на питання: «Навіщо наукові знання необхідні для кожної конкретної дитини?» На нашу думку, для цього навчанню біології в школі слід надавати біоетичного спрямування.
 • Ланько, Оксана. Основні поняття генетики : методи генетичних досліджень / О. Ланько // Біологія. - 2018. - № 2 (січень). - С. 34-41. - Бібліогр.: с. 40.  
Результати генетичних досліджень свідчать, що інтелект не передається від батька до сина. Тобто, якщо ви — геній, то ваш син 100 % не успадкує ваших генів. Інтелект від батька може передаватися тільки дочці. І тільки наполовину. Дочки геніїв будуть рівно наполовину такі ж розумні, як і їх батьки, але їхні сини будуть геніями. Тож аби спрогнозувати розумові здібності свого сина, необхідно поглянути на батька своєї дружини (якщо він академік, то й онук його теж буде розумним). Формулюємо висновок для жінок: «Твій син за розумом — копія твого батька»; сварити його «ти такий же бездарний, як твій батько!» — не зовсім правильно. Це далеко не всі цікаві факти, які надають нам генетичні дослідження. Та навряд чи учні зможуть повноцінно зануритися у глибини науки, не знаючи основних понять генетики.

Історія УкраїниУ газеті "Історія України" № 2 (січень), 2018 читайте:
 • Історичні подорожі Україною : Чернігівщина // Історія України. - 2018. - № 2 (січень). - С. 9-15. - Бібліогр.: с. 15.
Кожний регіон України має славетну історію, вікові традиції, неповторну культуру. Із давніх-давен чернігівська земля знаходилась у центрі найголовніших подій, що відбувалися в різні часи на території нашої держави, вписала в її історію свої яскраві сторінки.

Краєзнавство. Географія. ТуризмУ газеті "Краєзнавство. Географія. Туризм" № 2 (січень), 2018 читайте:
 • Гіжинська, Клавдія. Північна Америка : тектонічні структури, рельєф, корисні копалини : 7-й клас / К. Гіжинська // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 2 (січень). - С. 13-21.  
  Пропонуємо орієнтовний конспект уроку, який містить дидактичне наповнення, випереджальні завдання, елементи інтерактивного навчання.
 • Гриняєва, Наталія. Національний заповідник "Хортиця" : популяризація української архітектури та зодчества  / Н. Гриняєва, А. Скрябіна // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 2 (січень). - Шкільний туризм. - 2018. - № 1. -  С. 1-8. - Бібліогр.: с. 7.  
Останнім часом у справі відродження національних традицій пріоритет надано краєзнавчому напряму, адже зокрема місцеві традиції є найзрозумілішими та найдо­ступнішими. Поданий матеріал є своєрідним путівником, що ознайомлює читача з історією виник­нення, становлення та зміною і перенесенням у сучасне життя музеїв української архітек­тури та архітектури просто неба (на прикладі історико-культурного заповідника «Хорти­ця») на острові як осередку історичної архітектурної спадщини з метою залучення гро­мадськості до популяризації розвитку туристичної галузі запорізького краю. Матеріали доцільно застосувати для вивчення та рекламування пам'яток куль­турно-мистецького, історичного та природничого напрямів у своїй місцевості.

Біологія


У газеті "Біологія" № 1 (січень), 2018 читайте:
 • Ковтуцька, Ірина. Ендокринна система : гуморальна регуляція функцій організму / І. Ковтуцька // Біологія. - 2018. - № 1 (січень). - С. 18-23. - Бібліогр.: с. 35.  
Адреналін асоціюється з чимось екстремально-небезпечним. Однак у звичайному житті цей гормон грає часом навіть більш важливу роль, ніж в екстрених ситуаціях. У невеликих дозах гормон присутній в організмі постійно. За його вироблення відповідають наднирники — один із органів ендокринної системи. Кожен день, приблизно о сьомій ранку, вони викидають у кров нову порцію адреналіну. Він мобілізує захисні функції організму та підтримує його в стані неспання, що допомагає нам упоратися зі стресом, викликаним неприємностями на роботі, складними ситуаціями або фізичною травмою тощо. Але адреналін це не єдиний гормон, який виділяється ендокринною системою. Саме цій темі присвячено урок у 8-му класі.
 • Кондратьєва, Наталія. Що? Де? Коли? : узагальнювальний урок із теми "Цитологія" / Н. Кондратьєва  // Біологія. - 2018. - № 1 (січень). - С. 24-31. - Бібліогр.: с. 31.  
Клітина — це основна структурно-функціональна одиниця всіх живих організмів, елементарна біологічна система. Виняток становлять віруси, котрі є неклітинними формами життя. На клітинному рівні повністю проявляються всі основні ознаки життя: обмін речовин та енергії, здатність до розмноження, збереження й передача спадкової інформації нащадкам тощо. Форма та розміри живих клітин різноманітні і залежать від походження та їхньої функції. Клітини бувають кулясті, зіркоподібні, багатогранні тощо. Одні клітини існують як самостійні елементарні біологічні системи, це одноклітинні організми — протозої, або найпростіші, до яких належать інфузорії, джгутикові, споровики, мікроспоридії. Інша група клітин існує у складі багатоклітинного організму, у якому вони забезпечують сукупність взаємодій між клітиною, тканинами й органами за участю системних регуляторних механізмів, зокрема нейрогуморальної регуляції. Пропонуємо перевірити знання учнів про елементарну структурно-функціональну одиницю живого у формі інтелектуальної гри.

Хімія


У газеті "Хімія" № 1 (січень), 2018 читайте:
 • Топтун, Михайло. Хімія в живописі : дослідження МАН / М. Топтун, Л. Козлова, Л. Зінько // Хімія. - 2018. - № 1 (січень). - С. 27-35. - Бібліогр.: с. 35.  
Живопис олійними фарбами — найдоско­наліша техніка живопису, що дає змогу най­повніше передавати світ, що оточує художника. Техніка олійного живопису завжди приваблювала портретистів, пейзажистів і майстрів інших жанрів об­разотворчого мистецтва. Знання техніки малювання та ма­теріалів живопису, їх специфічних особливостей допо­магає художникам найповніше реалізувати свій творчий задум, написати твір на високому художньо-естетично­му рівні. В олійному живописі художник повинен прагну­ти використовувати мінімальну кількість фарб, щоб створити враження багатобарвності.
 • Кузьменко, Наталія. Педагогіка співробітництва : шляхи вдосконалення уроку хімії / Н. Кузьменко // Хімія. - 2018. - № 1 (січень). - С. 36-47. - Бібліогр.: с. 47.  
Застосування сучасних інформаційних технологій з метою вдосконалення уроку на основі педагогі­ки співробітництва — одна з найважливіших і найстійкіших тенденцій розвитку світово­го освітнього процесу. Інформатизація на­вчання у вузькому розумінні — це засто­сування комп’ютера як засобу навчання, а в широкому розумінні — багатоцільове використання комп’ютерної техніки в нав­чально-виховному процесі. В останні роки у сучасній загальноосвітній школі комп’ютерна техніка й інші засоби інформа­ційних технологій стали частіше вико­ристовувати для вивчення більшості навчальних предметів. Не виняток і хімія.

 • Козлова, Лілія. Вода : склад молекули, властивості, поширення у природи / Л. Козлова // Хімія. - 2018. - № 1 (січень). - С. 51-58. 
Хімія як природнича наука є частиною духо­вної та матеріальної культури людства, а хімічна освіта — невід’ємним складником загальної культури особистості, яка живе, навчається, працює, творить в умовах використання високих технологій і новітніх матеріалів, зму­шена протистояти екологічним ризикам, зазнає різнобічних впливів інформації. Тому важли­во в учнях засобами навчального предмета формувати ключові та предметні компетент­ності. Інтегрований урок хімії та англій­ської мови дозволяє формувати не лише навчальні, а й комунікативні компетентності.

Українська мова та література


У газеті "Українська мова та література" № 1-2 (січень), 2018 читайте:
 • Дуняшенко, Наталія. Ніна Бічуя "Шпага Славка Беркути" : палітра людських відносин, де кожен знайде себе... / Н. Дуняшенко // Українська мова та література. - 2018. - № 1-2 (січень). - С. 22-31. - Бібліогр.: с. 31.  
Художній світ Ніни Бічуї особливий, бо це духовний світ людини, де постійно ведеться боротьба між добром і злом, де творяться дива, які ніхто не помічає. Це світ дитинства. Літературознавиця Тетяна Качак писала: ""Шпага Славка Беркути"  зразковий приклад актуальності майстерно написаного художнього тексту. Що робить створений майже півстоліття тому текст цікавим сучасним підліткам? Думаю, актуальність роману зумовлюють три основні фактори: герої, проблематика й авторський стиль".
 • Ковальчук, Любов. Горнятко кави з Надійкою Гербіш : засідання літературного кафе : 9-й клас  / Л. Ковальчук // Українська мова та література. - 2018. - № 1-2 (січень). - С. 41-46. - Бібліогр.: с. 45 
Твори Герої її історій  прості жителі звичайних містечок, загублені, знайдені, закохані, замислені, умільці надихати й такі, що за клапоть натхнення готові поділитися останньою філіжанкою кави чи плиткою шоколаду - хоча, що тут казати, вони готові ділитися своєю кавою й шоколадом і просто так. Вони щирі й справжні: пестять своїх котів, їздять на велосипедах, приймають гостей, печуть пиріжки й відсилають листівки, слухають вуличних музикантів і малюють маршрути на поторсаних картах. А ще в кожного з них є старі, улюблені горнятка, на дні яких і збереглися ці історії.
 • Гелевань, Ольга. Використання елементів бібліопсихології на уроках української літератури  / О. Гелевань // Українська мова та література. - 2018. - № 1-2 (січень). - С. 74-85. - Бібліогр.: с. 85.
Література — мистецтво слова, тому вимагає особливого емоційного й інтелектуального підходу до її вивчення. Усвідомлюючи це, кожен учитель повинен поставити перед собою завдання: постійно викликати інтерес до читання, показати величезні можливості пізнання світу за допомогою книжок, сформувати розуміння, що книжки — безцінне багатство. Основним завданням педагогічної діяльності вчителя літератури є вироблення стратегії зацікавлення учнів читанням на основі законів бібліопсихології.

Зарубіжна література


У газеті "Зарубіжна література" № 1 (січень), 2018 читайте:
 • Мізіна, Тетяна. Джек Лондон "Любов до життя" : актуальність проблематики оповідання : 6-й клас / Т. Мізіна // Зарубіжна література. - 2018. - № 1 (січень). - С. 22-25.  
Джек Лондон прожив бурхливе, непросте та дивне життя. Він із дитинства заробляв на хліб, змінюючи одну професію на іншу. Місяці нелегкої, виснажливої роботи змінювалися в житті юнака місяцями вимушеного безробіття. У дні "золотої лихоманки", що охопила Америку, був золотошукачем, а потім військовим кореспондентом у період російсько-японської війни. Життєві поневіряння Джека Лондона познайомили його з героями майбутніх творів, яких він, ніби взявши за руку, сміливо виводив на сторінки своїх книжок.
 • Коркоць, Валентина. Проспер Меріме "Кармен" : 9-й клас  / В. Коркоць // Зарубіжна література. - 2018. - № 1 (січень). - С. 68-71. 
Твори видатного французького письменника, майстра новели Проспера Меріме не схожі на роботи Стендаля та Бальзака. на відміну від цих метрів, Меріме не перетворився на володаря думок усіх поколінь. Однак його художня проза - це життєва правда, що відчувається у кожній букві, "одягнена" в досконалу форму. Хоч творів у нього було не так уже й багато, проте вони стали класичними. За їхніми мотивами створено безліч екранізацій. За мотивами найвідомішого шедевра Меріме про пристрасну циганку Кармен створено майже два десятки однойменних екранізацій.

Краєзнавство. Географія. ТуризмУ газеті "Краєзнавство. Географія. Туризм" № 1 (січень), 2018 читайте:
 • Таємниці Антарктиди : 7-й клас // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 1 (січень). - С. 21-23.  
  Пропонуємо цікаві матеріали для вчителя, які стануть у пригоді при підготовці до уроку за темою: "Географічне положення та дослідження Антарктиди. Українська дослідна станція"Академік Вернадський". Міжнародний статус материка. Антарктида й Антарктика". Матеріали можна також використати при підготовці презентації.
 • Захарченко, Людмила. Географічне положення Північної Америки : історія відкриття та освоєння : 7-й клас  / Л. Захарченко // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2018. - № 1 (січень). - С. 26-28. - Бібліогр.: с. 28.  
Відкриття Америки - Нового Світу - пов'язане з пошуками морського шляху до Індії, який відкрив у 1492 р. Христофор Колумб. Проте після прочитання скандинавських саг спадає на думку, що це відкриття не було першим. Автор пропонує здійснити цю захопливу драматичну подорож, одночасно досліджуючи берегову лінію материка.

Історія України

У газеті "Історія України" № 1 (січень), 2018 читайте:
 • Іваночко, Росина. Шлях до модернізації : всесвітня історія : 9-й клас / Р. Іваночко // Історія України. - 2018. - № 1 (січень). - Всесвітня історія. - 2018. - № 1. - С. 1-17.  
Кінець "довгого століття" ознаменувався утвердженням індустріального суспільства. Як це відбувалася в країнах "старого світу" описано в публікації.


До уваги викладачів англійської мови!

Львівська обласна бібліотека для дітей запрошує вас до співпраці!
Пропонуємо скористатись англомовними виданнями з фондів нашої бібліотеки. Можливо, вони допоможуть вам зробити уроки англійської ще цікавішими і результативнішими.

                                         

До ваших послуг:

 • Колекція англоамериканської дитячої книги – 800 найкращих художніх і пізнавальних книг для дітей, виданих в США;
 • Дитячі енциклопедії:
 • The World Book Encyclopedia of Science

 • World Book Young Scientist
 • Енциклопедія для дорослих:
      The World Book
  • Підшивки журналу:
         National Geographic
   • Двомовні словники, довідники, розмовники;
   • Підручники американських шкіл з англійської мови, літератури, географії, читанки для початкового і середнього рівня навчання;
   • Педагогічні журнали, газети, які видаються в Україні;
   • Інтернет-центр бібліотеки, за допомогою якого ви разом зі своїми учнями маєте можливість відвідувати англомовні сайти, здійснювати віртуальні екскурсії по різних країнах, спілкуватись з колегами з інших країн.

   Немає коментарів:

   Дописати коментар